Bisikletinizi nasıl kilitlemelisiniz?

Konu bisiklet güvenliği olduğunda, yalnızca en iyi bisiklet kilidini almak yeterli değildir, [blog gönderisi köprü bağlantısı - Ürün yelpazemize genel bakış: Doğru bisiklet kilidini bulmanıza yardımcı oluyoruz] aynı zamanda bisikletinizin güvenli bir şekilde kilitlendiğinden de emin olmanız gerekir. Bu blog gönderisinde, bisikletinizingüvende olduğundan nasıl emin olabileceğinizi gösteren en iyi ipuçlarımızın üzerinden geçeceğiz.

İyi bir kilit edinin

Basit bir tavsiye gibi görünebilir ama mutlaka kaliteli bir kilit aldığınızdan emin olun.Bisikletiniz için kablo kilitleri, U kilitler ve zincir kilitleri dahil olmak üzere çok farklıtürlerde kilitler alabilirsiniz (buradan serimizi inceleyin) [blog köprü bağlantısı -Bisikletiniz için doğru kilit türünü seçme]. Bunun yanı sıra kilidin sahip olduğu SoldSecure derecesini de değerlendirmeniz gerekir: Kilidiniz Bronz, Gümüş veya Altınderecesine sahip olabilir. Bu konu hakkında hazırladığımız blog gönderimize de buradan ulaşabilirsiniz [blog köprü bağlantısı - Bisiklet kilidi Güvenlik Sistemini anlama]. Unutmayın, tüm bisiklet kilitlerinin tasarımı aynı değildir. Dolayısıyla teknik özellikleri daha ayrıntılı bir şekilde incelemek faydalı olabilir.

Tekerleği, gövdeyi ve sağlam bir nesneyi bir araya getirin

En iyi koruma için yalnızca tekerleğinizi kilitlemeyin. Her zaman kilidi bisikletgövdesinden ve arka tekerlekten geçirerek sağlam bir nesneye kilitleyin. Örneğin Maximim Security U-lock kilitlerimiz kabloludur, bu sayede daha fazla kilitleme seçeneği sunar ve hırsızlar için daha güçlü bir caydırıcı olur.

Konum

Bisikletinizi işe gitmek, dolaşmak, okula gitmek gibi nedenlerle kullanıyor olabilirsiniz. Nereye giderseniz gidin, bisikletinizi kilitlerken iyi bir konum seçtiğinizden emin olun. Mümkünse bisikleti, işlek bir yolun kenarına ve ideal olarak etrafta CCTV kameralarının olduğu bir konuma kilitleyin. Belirli bir direğe kilitlenmiş çok sayıda bisiklet görürseniz bu alan kendi bisikletinizi kilitlemek için de uygun bir yer olabilir. Bisikletinizi bir ara sokağa veya ara yola kilitlemekten kaçının.

Ek güvenlik

Bisikletinizi park yerine veya evinizin garajına koyduğunuzda kilitlemeye gerekolmadığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz! Bisikletinizi evinizin ya da işyerinizin garajı veya park yeri gibi “güvenli” bir yere park etseniz bile bisikletinizi herzaman kilitlemelisiniz. Böylece başınıza talihsiz bir olay gelse ve birisi garajınıza/park yerinize girmeyi başarsa dahi bisikletinizi alıp gidemez!

Notunuzu alın

Yeni bir bisiklet aldığınızda ürün seri numaranızı bir yere not aldığınızdan eminolun. Faturayı saklayın ve bisikletinizin birkaç fotoğrafını çekin. Hatta, seri numarasının da fotoğrafını çekin. Bunu bilgisayarınızda saklayın ve fotoğrafa her yerden erişim sağlamak için Gmail, Yahoo mail, Hotmail vb. gibi eposta adreslerinize gönderin. Ayrıca bisikletinizi kaydedebileceğiniz çok sayıda web sitesi de vardır. Her ihtimale karşı birkaç dakikanızı ayırıp bisikletinizi kaydedebilirsiniz! Bunlara ek olarak adınızı ve posta kodunuzu bisiklet gövdesine kazıyın (Bu yazının üzerini birkaç kez şeffaf bantla kaplayabilirsiniz, böylece birileri yazıyı çıkaramaz ve kazıyarak silemez!)

Bisikletinizi sökün ve “çirkinleştirin”

Bu tavsiye, kulağa biraz tuhaf gelebilir. “Sökmekten” kastımız, tekerleği veya bisiklet selesini çıkararak hırsızların bisikletinizi çalma isteğinin önüne geçmektir. Bunu bir adım ileriye taşıyarak bisikletinizin gövdesine yapışkan bant yapıştırıp bisikletinizi daha da “çirkinleştirebilirsiniz” Böylece hırsızlar, bisikletinizin markasını öğrenemez ve markasını öğrenmek için bandı çıkarmak istemez. Buradaki amaç, bisikletinizi çalmayı hırsızlar için zahmetli hale getirmektir!

Bisiklet gövdesini kilitlemeyi unutmayın!

Bu tavsiye de basit gibi görünebilir fakat bisikletinizin gövdesini bir direğe veyabisiklet park yerine kilitlediğinizden emin olun. Yalnızca tekerleği kilitlersenizbisikletinizin gövdesini alıp tekerleği bırakırlar. Buradaki amaç bisikletinizin mümkünolduğunca çok parçasını kilitlemektir. Ayrıca bisikletinizi direkler ve bisiklet parkyerleri gibi sağlam ve betona çakılı bir yere kilitlediğinizden emin olun.

Aksesuarları çıkarın

Sepetiniz, çıkarılabilir lambanız, çantanız, ziliniz gibi bisikletinizden çıkarılabilir tümaksesuarları çıkardığınızdan ve yanınıza aldığınızdan emin olun alternatif olarakakseauarlarınızın güvende olmasını sağlamak için kablolu bir kilit kullanabilirsiniz.Yani genel kural şudur: Kilitleyebiliyorsanız kilitleyin, kilitleyemiyorsanız yanınıza alın.

Düşünceleriniz:

Blog gönderimizi okuduğunuz için teşekkürler. Ne düşünüyorsunuz? Bisikletinizikilitleme konusunda bizimle paylaşabileceğiniz ipuçları var mı? Bunun için görsel biren iyi uygulama kılavuzu hazırladık, kılavuzu buradan görebilirsiniz.