Doğru kilit tipinin seçimi

Bisikletiniz için bir kilit arıyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bu blog gönderimizde (ve ‘Bisiklet kilidi Güvenlik Sistemi’ni anlama’ başlıklı yazımızda)  kararınızı vermeniz için bilmeniz gereken her şeyi sizesunuyoruz.

Doğru bisiklet kilidi tipini seçerken bilmeniz gerek ilk şey; belirli bir bütçe aralığında, en uzun ‘kırılmazlık süresi’ sağlayan kilidiaradığınızdır. Unutmayın, bütün kilitler (valizinizin, kulübenizin vb. mülklerinizin kilitleri dahil) doğru yeterli zaman aralığındaaletlerin kullanılmasıyla kırılabilir. Bisiklet kilidi satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken temel unsurlardan biri budur. Kilidinizi kırmanın ne kadar zaman alacağını bilmenin en kolay yollarından biri “Sold Secure” derecelendirmesini kullanmaktır. Bu derecelendirmeler altın, gümüş ve bronz olarak ayrılır. Altın sınıfı size en uzun koruma süresini sunarken bronz sınıfı bukorumayı kısa bir süre için sağlar. ART ve Thatcham gibi benzer güvenlik derecelendirmeleri de mevcut ancak biz Yale’de SoldSecure kullanıyoruz. [‘Bisiklet kilidi güvenlik sistemini anlama’ bağlantısı].

Göz önünde bulundurulması gereken üç temel unsur nedir?

Farklı tipte mevcut her bir kilit için göz önünde bulundurulması gereken üç temel unsur vardır:satın alınabilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik. En popüler seçeneklerden 3’ünü yakından inceleyin:U kilitler, zincir kilitler ve şifreli kablo kilitler.

U-KİLİT

Zincirden daha hafif olması ve fiyat-güvenlik arasında iyi bir denge kurması nedeniyle bu iyi birseçenek. Bu kilidin tek sorunu, kilit genişliğinden daha büyük nesnelerin etrafına takılamaması.

ZİNCİR KİLİT

Maksimum güvenlik sunan zincir kilitler, en küçük tarak testereleri ve civata kesicilerini işeyaramaz hale getirirken kullanıcının kilidi daha büyük nesnelerin etrafına takmasına imkan tanır.Diğer yandan, bu kilitler oldukça ağırdır. Bu nedenle, genellikle bisikletinizi, motosikletinizi veyarömorkunuzu aynı yerde bıraktığınız ve kilidin yerinin değiştirilmesi gerekmeyen durumlardakullanıma uygundur.

KABLO KİLİT

Kablo kilitler en hafif kablo seçeneklerini oluşturur ve daha düşük maliyetlerle sunulur.Pratik bir kullanım sağlasa da yalnızca giriş seviyesinde güvenlik sağlar. Bu nedenle,bisikletinizi uzun bir süre gözetimsiz bıraktığınız durumlarda bu kilitleri diğer kilitlerden biriylebağlantılı olarak kullanmanız daha uygundur.

Kilidinizi nasıl kullanırsınız?

Genellikle, bisikletinizi gözetimsiz bırakacağınız sürenin uzunluğu kullanmanız gereken kilitçözümüne yönelik faydalı bir göstergedir. Kısa süreli parklar için, belli bir konuda tek bir U kilidiyeterli olur. Daha uzun süreli parklar için, ön tekerleği kaldırın ve gövdeyi, arka tekerleği ve öntekerleği kilitlemek için tek bir kilit kullanın. Bisikletinizi gece veya gün boyunca iş yerinizdebırakmayı düşünüyorsanız maksimum güvenlik sağlayan bir zincir kilitten veya U kilidi vekablodan oluşan bir kombinasyon çözümünden faydalanın.