Linus®’un arkasındaki tasarımcı Yves Behar

En gelişmiş yazılıma sahip, kullanıcı dostu Yale Access uygulamasıyla kontrol edilebilen Linus® motorlu Akıllı Kilit, akıllı ev güvenlik çözümleri portföyümüzün en yeni üyesidir. Linus®, kullanıcılarının kapılarını uzaktan kilitlemesine ve açmasına, kapı durumunu kontrol etmesine, sanal anahtarlar vermesine ve kimin eve giriş çıkış yaptığını görmesine olanak tanır.

Tüketicilerimizin estetik ve dayanıklılık beklentilerini karşılayacak bir tasarım geliştirmek, üretim sürecinin önemli bir parçası olmuştur. Bu yaratıcı yönü daha ayrıntılı olarak ele almak için, projenin baş tasarımcısı Yves Behar ile konuştuk.

İsviçreli tasarımcı ve girişimci Yves Behar, ödüllü bir endüstriyel tasarım ve marka geliştirme firması olan Fuseproject'in kurucusu ve baş tasarımcısıdır. Aynı zamanda, Yale’in kardeş şirketi olan August’un  Yaratıcı Kurucusu ve CEO’sudur. Fuseproject'i kurmadan önce Yves, Apple ve HP gibi müşteriler için ürün geliştiren Frog Design ve Lunar Design'ın Silikon Vadisi ofislerinde tasarım lideri olarak çalışıyordu.

Linus®'un geliştirilmesinde tasarım boyutu ne kadar önemliydi?

“Tasarımın rolü her zaman August bağlantılı kilit ürünlerinde ana unsur olduğu gibi, Yale Linus® Akıllı Kilit için de son derece önemliydi. Linus® için en önemli tasarım kriteri, tasarımının Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da da çalışabilme evrenselliğiydi. Birçok kültürde anlaşılacak, basitlik, dayanıklılık ve yüksek kalite hissi veren bir ürün tasarlamamız gerekiyordu.”

Bu projenin ardındaki temel ilham kaynağınız neydi?

'' Ana ilham kaynağı, son 6 yılda akıllı kilitler için geliştirilen tasarım dilinin devamıdır: sağlam ve güvenilir malzemeler, net formların yanı sıra kenar geçişi ile dokunsal ve minimal tutma yeri.”

Linus'un tasarımcısı Yves Behar

İyi ürün tasarımı sizin için ne ifade ediyor?

“İyi ürün tasarımı, kullanıcıyı yeni teknolojiye yönlendirmenin bir yoludur. Benim için iyi tasarım, birisinin yeni bir teknolojiyi veya yeni bir şeyler yapmasını kolaylaştıracak, aynı zamanda yüksek kaliteli malzemeler ve dokunsallık ile memnun edecek. İyi tasarım, insanların günlük yaşamlarında ve ihtiyaçlarında yeni fikirlerin benimsenmesini hızlandırır. ”

Akıllı ev güvenlik ürün yelpazemiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu bağlantıyı kullanın: https://www.yale.com.tr/tr/yale/yale-turkiye/smart-living/