Mobil uygulamalara duyulan güven arttıkça uygulama kontrollü ev güvenliği çözümlerinin kullanımı da artıyor

Yale artan talebi bağlantılı güvenlik ekosistemiyle karşılıyor

Gittikçe daha fazla tüketici, hayatlarını "bağlantılı" ortamlarda sürdürmeye başladı. Bazı cihazlar bu geçişe daha kolay ayak uyduruyor ve beklenenden çok daha fazla avantaj sunabiliyor. Örneğin mobil uygulamalarla kontrol edilebilen ev güvenlik sistemleri...

 Yale yalnızca birbirinden bağımsız çözümler değil, entegre edilerek akıllı bir ev güvenlik sistemi oluşturan bir ürün grubu sunmaya odaklandı.

 Yale Smart Living serisindeki ürünler, evde bağlantılı bir güvenlik sistemi oluşturup güvenliğinizi tamamen akıllı telefonunuzdan kontrol etmenizi sağlayan mükemmel çözümlerdir. Yale Türkiye Genel Müdürü Hasan Mavuş, eve girip çıkmak ve değerli eşyaları korumak için mobil teknolojinin kullanılmasının doğal bir gelişme olduğunu belirtiyor.

 Yale Türkiye Genel Müdürü Hasan Mavuş, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: "Tüketiciler, güvenli bir şekilde yapılması gereken bazı işlerinde uygulama tabanlı teknolojileri benimsemeye devam ediyor. Akıllı telefonlarımızı kullanarak sigortamızı başlatıyor, uçuş biletlerimizi rezerve ediyor, hatta doktorumuza danışıyoruz. 2023 yılına kadar İngiltere'de yetişkin nüfusun %72'sinin bankacılık işlemlerini telefon uygulamaları aracılığıyla yapacağı tahmin ediliyor.".

 Geçmişte güvenliği kontrol etmek için ayrı bir kilit ve anahtar, izlenebilir alarm sistemi ve ayrı bir CCTV sistemi gerekirken şimdi tüm bu unsurlar birleştirildi ve ortaya akıllı bir cihazla, tek noktadan kontrol edilebilen bağlantılı bir sistem çıktı.

 Tüketiciler Akıllı Kapı Kilitlerini, iç mekan ve dış mekan kameralarını ve Smart Home Alarmlarını bir araya getirerek kendi ihtiyaçlarına uygun bir ekosistem oluşturabilir.

 "'Akıllı evler' artık daha çok gündeme geliyor ancak bazı insanlar için bağlantılı yaşam konsepti hala korkutucu bir teknoloji ve sunabileceği avantajlar da belirsiz. Ev güvenliği cihazları serimiz, hem en gelişmiş korumayı sağlıyor hem de insanların mobil cihazları aracılığıyla kontrolü tamamen ele alıp her anlamda huzurlu olmalarına imkan tanıyor."

 Yale, gerçekten akıllı ve "bağlantılı" bir ev güvenliği sistemi oluşturmak için güvenilir iş ortaklarıyla iş birliği yaparak güvenlik özelliklerini geliştiren ve çok daha olumlu bir kullanıcı deneyimi sunan avantajları sistemine ilave ediyor.

 Örneğin yeni Sync alarmı, Amazon Alexa[1] aracılığıyla, etkinleştirilebilir, devre dışı bırakılabilir veya kısmen etkinleştirilebilirsiniz. Üstelik yakında tüm bunlar Google Assistant ile de yapılabilecek. Akıllı sistem, Signify'ın Philips Hue[2] akıllı ışıklarıyla entegre edildiğinde ev ışıklarının rengini değiştirerek hırsızları caydırır ve ev sahiplerine evlerinin korunduğunu görsel olarak da belirtir.

"Akıllı ev piyasası sonunda yükselmeye başladı. Araştırmalarımız, evlerin en az %61'inde en az bir akıllı ev aleti olduğunu gösteriyor. İnsanlar yalnızca kolaylık aramadıklarını, maddi tasarruf yapmalarına veya güvenliği artırmalarına yardımcı olacak cihazlar istediklerini belirtiyor. Buradaki asıl zorluk, mobil uygulamalarda bu özellikleri sunabilmek ve avantajların endişelerden daha ağır bastığını gösterebilmektir."

 Yale Türkiye Genel Müdürü Hasan Mavuş, bağlantılı ev güvenliği konusunda şunları ifade ediyor: "Ev güvenliği daha akıllı hale geldikçe evimizin güvenliğini istediğimiz zaman, istediğimiz yerden, en güvendiğimiz cihaz olan akıllı telefonlarımız aracılığıyla koruyabileceğimiz, izleyebileceğimiz ve kontrol edebileceğimiz araçlara sahip olmalıyız.".

Gittikçe daha fazla tüketici, akıllı telefonlarını evlerini kontrol e edebilecekleri bir "uzaktan kumanda" gibi görmeye başladı; araştırmamıza katılan insanların yüzde 46'sı evlerini akıllı cihazlarıyla kontrol edebilecekleri bir yer olarak gördüklerini belirtti.

Yale Türkiye Genel Müdürü Hasan Mavuş, açıklamasını şöyle tamamlıyor: "Genellikle insanlarda şunu görüyoruz: Ev güvenlik sistemlerinde mobil uygulamalara geçip bu uygulamaların sağladığı yüksek kontrol düzeyini ve kazandırdığı zamanı gördükten sonra, bunları kullanmadan nasıl yaşadıklarına gerçekten hayret ediyorlar."

 

[1] Beceri ve dil desteği, yalnızca Birleşik Krallık'ta desteklenmektedir.
[2] Phillips Hue entegrasyonu hem Yale SR serisi hem de Sync Smart ev alarmları serisiyle uyumludur