Yale'nin Tarihi

Yale, dünyadaki en eski uluslararası markalardan biridir ve muhtemelen kilit endüstrisinde en iyi bilinen isimdir. Yale tarihi, sadece Yale'nin değil, tüm kilit sektörünün gelişimine damga vuran önemli yeniliklerle doludur.

Başlangıç

Yale'in kökenleri Amerika'nın kolonileşme dönemine kadar uzanır. Yale ailesi, Kuzey Galler'den Yeni Dünya'ya göç etmeye karar verdi. Birkaç kuşak sonra, yaklaşık 1840 yılında Linus Yale Sr., Newport, New York'taki Yale Kilit Mağazası'nda yenilikçi ve yüksek güvenlikli kilitleri tasarlayıp üretmeye başladı. Pahalı, el yapımı banka kilitlerinde uzmanlaştı.

Öncü yenilik

Linus Yale Sr.'nin oğlu, 1850 yılında babasının işine dahil oldu ve babasının silindirli kilidini mükemmelleştirip patentini alarak kendi döneminin saygıdeğer kilit uzmanlarından biri haline geldi. 1862 yılında Yale Jr., Monitor Bank Lock'u piyasaya sürdü ve böylece banka kilitlerinde anahtar kilitlerden kadranlı veya şifreli kilitlere geçişin öncüsü oldu. Monitor Lock kilidinde kullandığı teknikler, A.B.D çapında kombinasyonlu kilitlerde standart haline gelmiştir.

Yale Jr.

Aynı zamanda Yale Jr. ilk kez 4000 yıl önce antik Mısırlılar tarafından kullanılan mekanizmaya dayanan bir kilit üzerinde deneyler yapıyordu. 1861 ve 1865 yılında verilen patentlerle Yale sonunda en önemli icadını, Yale silindirli kilidini oluşturmayı başardı. Linus Yale Jr., çığır açıcı birçok icadıyla kilit endüstrisini sonsuza kadar değiştirdi.

Dünya çapında genişleme

Yale'nin patentlerine, değerli adına ve yaratıcılığına dayanarak, Yale Jr. ve meslektaşı Henry Towne, 1868 yılında Yale & Towne şirketini kurdu ve o dönemde 35 kişiyi işe aldı.

Şirket büyüdü ve manuel olarak çalıştırılan zincirli vinçler ve pille çalışan platform kamyonlarla kapsamını genişletti. 1879 yılında asma kilit serisi satışa sunuldu. Yale & Towne, Norton kapı kapatıcı şirketini ve H. and T. Vaughan Ltd. şirketini satın aldı.

20. yüzyılın başlarında şirket dünya çapında genişledi ve 12.000'den fazla insanı işe aldı. 20. yüzyıl boyunca; satın alımlar, edinimler ve ortak girişimlerle Yale kilitlerinin ünü tüm dünyada duyuldu.

2000 yılının Ağustos ayında Yale, ASSA ABLOY Grup tarafından satın alındı ve kapı açma çözümlerinde bu global liderin önemli bir parçası oldu.