Yale'nin Tarihi

/Yale/APAC/Yale%20Asia%20Banners/Article8.jpg

Yale dünyadaki en eski uluslararası markalardan ve kilit endüstrisindeki en iyi bilinen isimlerinden biridir. Yale tarihinde, sadece Yale için değil, tüm kilit endüstrisinin gelişimine yön veren çok büyük inovasyonlar bulunmaktadır.

Başlangıçlar

Yale'nin kökleri koloni Amerikası'na dayanmaktadır. Yale ailesi Kuzey Galler'den Yeni Dünya'ya göç etmeye karar verdikten birkaç jenerasyon sonra, yaklaşık olarak 1840 yılında, baba Linus Yale bir seri yenilikçi, yüksek güvenlikli kilidi kendisinin Newport - New York'ta yer alan Yale Kilit Dükkanı'nda imal etmeye başladı. Ayrıca pahalı, el yapımı banka kilitlerinde uzmanlaştı.

Öncü İnovasyonlar

Baba Linus Yale'in oğlu 1850 yılında babasının işine katıldı ve babasının silindirli kilidini daha da geliştirdi ve patentledi, böylece döneminin kilit uzmanı oldu. 1862 yılında, oğul Yale, özel bir çeşit banka kilidi geliştirdi ve banka kilitlerinde anahtarlı kilitlerden kadranlı veya kombinasyonlu kilitlere geçişin öncüsü oldu. Banka kilitlerinde geliştirdiği teknikler bugün dahi ABD genelinde kombinasyonlu kilitlerde kullanılmaktadır.

Oğul Yale

Oğul Yale ilk olarak antik Mısırlılar tarafından 4.000 yıldan fazla zaman önce kullanılan bir mekanizmaya dayanan bir kilitle ilgili de tecrübelerde bulunuyordu. 1861 ve 1865 yılında aldığı patentlerle Yale nihayet en önemli buluşunu olan Yale Silindirli Kilidi yaratmayı başardı. Böylece Oğul Linus Yale pek çok çığır açan buluşu ile kilit endüstrisinin seyrini değiştirmiş oldu.

Dünya Genelinde Genişleme

Yale patentlerine, Yale'nin değerli adına ve katıksız yaratıcılığına istinaden, oğul Yale ve iş arkadaşı Henry Towne 1868 yılında ve o zaman için 35 kişiyi istihdam ederek Yale & Towne firmasını kurdular. Firma büyüdü ve manuel olarak çalıştırılan zincirli vinçleri, batarya ile çalışan platformları ile kapsamını genişletti ve 1879 yılında bir seri asma kilit piyasaya sunuldu. Yale & Towne, Norton kapı hidroliği firması ile H. ve T. Vaughan Ltd.'i satın aldı.
20. yüzyılın başında, firma dünya genelinde genişledi ve 12.000'den fazla kişiyi istihdam eder hale
geldi. 20. yüzyıl boyunca, satın alımlar ve Guli, Chubb Locks, Parkes ve C E Marshall gibi markalar
ile yapılan ortak girişimler Yale kilitlerini dünya genelinde tanınır hale getirdi.
Ağustos 2000'de Yale, ASSA ABLOY Grubu tarafından satın alındı ve o tarihten beri global liderin
kapı açma çözümlerinin önemli bir parçasıdır.
Oğul Linus Yale, kendisine ait pek çok çığır açan buluş ile kilit endüstrisini sonsuza dek değiştirdi,
ancak en önemli buluşu Yale Silindirli Kilit oldu.
Yale'nin en iyi bilinen kilit tasarımı silindirli kilittir. Silindirli kilit, doğru anahtar olmaksızın kilidin açılmasını engelleyen özelliğe sahip değişen uzunluklarda pimleri kullanan bir kilitleme mekanizmasıdır.